2013. jan 04.

Szuperüstökösök!

írta: Iszka
Szuperüstökösök!

2013-ban Szuperüstökösöket láthatunk!

Két üstököst is láthatunk! A 2013-as év leglátványosabb tudományos fotói között biztosan ott lesznek a C/2012 S1 (ISON) nevű üstökösről készült felvételek. A novemberben érkező, Magyarországról is látható égitest az előrejelzések szerint a teliholdnál is fényesebb lesz egy rövid ideig. A legszebb látványt azonban remélhetőleg az üstökös csóvája nyújtja majd, amelyben akár hónapokig is gyönyörködhetünk.

.

A szuperüstökösnek is nevezett ISON "felvezetéseként" már tavasszal láthatunk egy másik szabadszemes (azaz nem csak távcsővel megfigyelhető) üstököst. A C/2011 L4 (PANSTARRS) nevű objektum a várakozások szerint 1-2 magnitudós lesz (közepesen fényes csillaghoz hasonló), hosszú csóvával járó vándor 2013. március 26-án 0,320 CsE-re megközelíti majd a Napot. A perihélium (legközelebb a Naphoz) előtt csak a déli féltekéről lesz látható, de utána már hazánkból is, a  vélhetően 1-2 magnitúdós, hosszú csóvás üstökös. Addig persze még sok minden történhet az üstökössel, többek között a már ilyenkor szokásos megtorpanás, de most még reménykedhetünk, hogy egy igazi, szabadszemes üstökös látványában gyönyörködhetünk 2013 tavaszán.

Az ISON-üstökös jövő novemberben minden idők legfényesebb üstököse lesz, fényessége elérheti, sőt meg is haladhatja a teleholdét. A csillagászokat lázban tartó égitest valóban lehet ilyen fényességű, ám ez annak köszönhető, hogy 2013. november 28-án rendkívüli mértékben, mintegy 1,2 millió km-re megközelíti a Nap látszó felszínét, a fotoszférát. Ekkor azonban csak a nappali égen fog látszani, ami persze nagyon különleges esemény - az elmúlt száz évben csak háromszor fordult elő, hogy szabad szemes üstökös látszott a nappali égen -, de mindenképpen árnyalja a történetet. Az alkonyi vagy a pirkadati, némileg sötét égbolton 2-3 nappal a napközelség előtt és után viszont jól láthatjuk, de ekkor a feje már inkább csak a legfényesebb csillag, a Sirius fényével fog ragyogni. A jelzett -10-15 magnitúdós fényességet - amelyet az 1882-es és 1965-ös napsúroló üstökös is elért - csak néhány óráig, maximum fél napig fogja tartani, ráadásul a napközelség óráiban nálunk éppen éjszaka lesz.

.

Ám az égitest lelkének, a néhány km átmérőjű szilárd magnak az állapotát, felépítését nem ismerjük, és nem is tudjuk megismerni. Ezzel a maggal pedig az is megtörténhet, hogy széthullik, elporlad, ami az égitest végét jelenti, hiszen a több millió km hosszú csóvának nem marad anyagutánpótlása. Legjobb tudásunk szerint tehát nagy látvány lehet az üstökös, de ezeknél az égitesteknél ezt sosem lehet teljes bizonyossággal kijelenteni.  

A jelenlegi számítások szerint a folyamatosan fényesedő üstökös jövő november elejétől lesz szabad szemmel is látható a hajnali égen. Eleinte még csak fényszennyezéstől mentes, hegyvidéki égről látszik szabad szemmel, de gyorsan fog fényesedni. Egy héttel a november 28-i napközelség előtt már mindenkinek érdemes lesz az ég alatt töltenie a derült hajnalokat, az üstökös feje ekkor már a legfényesebb csillagok fényével fog vetekedni, csóvája pedig több csillagképen is átívelhet. A napközelség idején majd nagyon kell vigyázni, hogy az üstökös nappali megfigyelésénél a Napot kitakarjuk, kizárjuk a látómezőnkből. Az igazi látványosságot az immáron távolodó üstököstől várjuk decemberben, hiszen a kométa a hónap végéig még közeledik bolygónkhoz (legkisebb távolsága mintegy 65 millió km lesz), csóvájára pedig pontosan oldalról fogunk rálátni, amely az intenzív anyagkibocsátásnak köszönhetően akár a fél égbolton is átívelhet.

Jelenleg az üstökös követése a csillagászok legfontosabb feladata, hogy minél többet megtudjunk viselkedéséről, amely igazán biztatónak tűnik. De valójában csak reménykedni tudunk abban, hogy valóban a fent leírt látványban lesz részünk, hiszen akkor életünk egyik legszebb csillagászati látványossága vár ránk 2013 végén.

.

Plusz infók a szuperüstökösökről.

Szólj hozzá

csillagászat világvége óriás üstökös szuperüstökös ISON C/2011 L4 Panstarrs üstökös 2013